Loading

GD.

Co je a není event marketing?

06
čen
Co je a není event marketing?

Co je a není event marketing?

Autor : Jan Gabaj Zveřejněno Event marketing

O event marketingu koluje mnoho nesmyslů, nicneříkajícího balastu a několik "zaručených" návodů na úspěšný event marketing té či oné akce. 

Marketing je, ale jen jeden. Event marketing se tedy o tolik lišit nebude. Musíme jej dát do souvislostí, pak pochopíte. Pojďme se na ten event marketing podívat.

Event marketingu se věnuji posledních 10let. Od promotéra na eventech, jako Vánoční kamiony Coca Cola, přes koordinátora akcí, mediálního konzultanta v radiu, až po vlastní komunikační agenturu GD.

Hledal jsem spojení. Co je ten event marketing a proč mu nikdo úplně nerozumí? Tím, že jsem se podílel na stovkách eventů jsem své bádaní neustále ověřoval.

Nejvíc mi pomohl Matthias Kindler. Jeho blog je v němčině, což pro mě byla trošku překážka, ale nezastavilo mě to. Když jsem si dal všechny informace do souvislostí a porovnal je se zkušenostmi s online marketingem, který je výbornou zpětnou vazbou pro svou perfektní měřitelnost, najednou jsem pochopil. Potkal mě takový ten AHA moment. Svůj AHA moment vám vysvětlím a věřím, že vaše eventy se stanou lepšími.

Co je event?

Další problém. Nenašel jsem jediný názor, který by převažoval. Když se, ale podíváme do slovníku, tak event je událost nebo zážitek. To znamená, že když zažijete událost máte event.

Event je tím pádem každá událost, kterou reálně prožijete. Myslím tím reálné zapojení všech vjemových 5ti smyslů. Ovšem teď pozor, reálné zapojení všech 5ti smyslů u eventu, musí být z obou stran, které event prožívají. Jak na straně hosta, tak i hostitele. Automaticky tím můžete selektovat, co event je a co není.

Vždy si ověřte zda-li jsou splněny tyto 2 podmínky: hostitel i host může využít všech 5ti smyslů a hostitel i host jsou osobně přítomni

Řeknu to příběhem...

Představte si, že jste v baru na rande s pěknou zrzkou Lucií. Představte si, že jste hostitel. Rande je event, hostitel i host jsou fyzicky přítomni a mají možnost využít všech 5ti smyslů. 

Ale, jak vám tohle zjištění pomůže? Event začněte chápat pouze jako nástroj komunikace. To, že se dva lidé potkají je nástrojem k předání zprávy. Event je pouze nástroj, nikdy nesmí být cílem, jen event samotný!

Proč? Protože pro vás rande také není cíl. Cílem pro vás může být dostat Lucinku do postele, nebo se s ní oženit a žít s ní spokojený život. 

 

 

 

 

Co je event marketing?

Když víte, co je event, pochopíte event marketing mnohem jednodušeji. Jak jsem psal v úvodu, marketing je jen jeden. Event marketing se nejčastěji chápe ve smyslu toho, dostat hosta na váš event. Vše co tomu předcházelo. To je samozřejmě pravda, ale neúplná. Hlavní myšlenkou zůstává, že samotný event nesmí být váš hlavní cíl, protože je jen nástrojem komunikace.

Tohle chápání vám pomůže začlenit event do celkové marketingové strategie. Event je jen malý kousek většího celku.

Cílem vašeho reklamního plakátu také nebude jen ten plakát. Nebudete se jen kochat, jak na něj někdo kouká. Plakát má pouze předat sdělení, aby člověk, kterého plakát zaujme udělal další akci, která směřuje k vašim cílům.

Zpátky k příběhu

Jaký byl váš event marketing rande s Lucií?

První oslovení proběhlo na jiném eventu (1. event), narozeninová oslava vaší společné kamarádky. Padli jste si do oka. Kamarádka vás představila. Slovo dalo slovo a stali jste se přáteli na facebooku.

Napsal jste jí za 2 dny zprávu na facebooku (1. online reklama), protože jste někde četl, že ji musíte nechat uležet. Bylo vám 21, co byste čekal:)

Začnete si psát, píšete si dlouho a dlouho (2.-354. online reklama). Domluvíte si rande (2. event). Rande je super, takže následuje několik dalších zpráv (online marketing) a několik dalších eventů (event marketing) až dosáhnete svého cíle, ať už byl jakýkoli.

Závěrem

Event chápejte jako váš účinný nástroj komunikace. Nástroj, který vám umožní předat zprávu hostům, kteří kvůli zprávě přišli.

Přestaňte předávat jiné zprávy než vaši hosté chtějí. Přestaňte se soustředit jen na naplněný event bez myšlenky - bez zprávy.

 


komentář (1)

Miquel

Miquel

Hey there would you mind letting me know which web host you're working with?
I've loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads
a lot quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at a fair
price? Thanks a lot, I appreciate it!

Přidat komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace, pokud je uvedeno. HTML kód není povolen.

GD
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.